Automobily Novinky Tipy & rady

Zišlo by sa vášmu autu o niečo viac výkonu?

Je vaše auto takpovediac lenivé? Jeho reakcie na plynový pedál sú váhavé a plné výkonnostných dier? Prejavuje sa to nielen pri predbiehaní, ale napríklad aj v okamihu, keď za auto pripojíte príves a motor vášho auta tak zrazu bude musieť „potiahnuť“ záťaž naviac? Je tu jedno riešenie.

Od sériového auta nečakajte, že bude naplno využívať svoj potenciál

Tým riešením je účinný chiptuning. Čo to je? Motor vášho auta je riadený riadiacou jednotkou. V podstate ju môžeme označiť za malý počítač ukrytý v aute. Softvér riadiacej jednotky v reálnom čase spracováva a vyhodnocuje množstvo signálov z motora. A na základe dát z týchto signálov riadi funkcie motora ako napríklad vstrekovanie paliva, zapaľovanie, reguláciu otáčok a plniaceho tlaku, lambda reguláciu, či kontrolu emisií.

Avšak automobilky musia pri výrobe svojich automobilov riešiť množstvo kompromisov. Musia zohľadňovať rozdiely v kvalite paliva v jednotlivých krajinách, poistné triedy a podobne. Preto sériová riadiaca jednotka využíva potenciál motora len na zhruba 60%.

Vyšší výkon, krútiaci moment, rovnaké emisie a dokonca lepšia spotreba

Vďaka chiptuningu dokážete „odomknúť“ plný potenciál motora vášho auta. Bez toho, aby sa zvýšili emisie výfukových plynov, získate nárast výkonu a krútiaceho momentu obzvlášť v nižších a stredných otáčkach. Vďaka takémuto „vyrovnanejšiemu“ chodu dokonca ušetríte na palive. Vaše auto tak bude dynamickejšie a pružnejšie.

Za touto dávkou dynamiky a výkonu však nehľadajte prostriedok ako porušovať pravidlá cestnej premávky a hlavne rýchlostné limity, či možnosť púšťať sa do riskantných predbiehacích manévrov. Aj s vyššou dávkou výkonu rešpektujte pravidlá na cestách, jazdite ohľaduplne a opatrne, aby ste zakrátko po chiptuningu nemuseli kvôli nehode riešiť aj reaktiváciu aribagu. Chiptuning nie je o rýchlej jazde, ale o efektívnejšom využívaní vášho motora, ktoré vám môže pomôcť zlepšiť spotrebu, či napríklad „ťah“ motora pri spomínanej jazde s prívesom.

Zdroj obrázka:

Autor: ParabolStudio / Shutterstock.com