Automobily Novinky Tipy & rady Zaujímavosti

Výmena motorového oleja: Kedy je potrebná a prečo je tak dôležitá?

Ak vlastníte auto, pravdepodobne viete, aké dôležité je meniť pravidelne motorový olej vo vozidle. Možno sa vám to bude zdať ako banalita, no nie je to tak. Výmenu motorového oleja by ste rozhodne nemali podceniť, pretože by mohli vzniknúť problémy rôzneho druhu.

V prípade, že si zakúpite auto, pravdepodobne prihliadate na viacero faktorov. Jedným z nich by mal byť aj dátum, kedy bol naposledy menený motorový olej. Možno by ste neverili, no motorový olej je veľmi dôležitý na mazanie a na splnenie funkcií, ktoré zaručia správne fungovanie automobilu. Výmena motorového oleja je bežnou súčasťou zariadení, kde pracujú mechanici automobilov. Táto činnosť je veľmi dôležitá z hľadiska životnosti vášho auta a aj jeho životnosti. Preto ak chcete, aby vám vozidlo vydržalo čo najdlhšie, mali by ste popremýšľať nad tým, kedy je potrebné motorový olej vymeniť. U mechanika sa môžete o tomto informovať.

Každý motorový olej má svoju záruku. Niektorí mechanici však ponúkajú aj pozáručný olejový servis. Ten nastáva v prípade, že ste premeškali obdobie, kedy by ste na vašom auta mali motorový olej vymeniť. Preto ak sa tak stane, nezúfajte. Predtým ako môžu vzniknúť komplikácie môžete zájsť do servisu, kde vám so všetkým pomôžu. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ktoré signály naznačujú, že motorový olej je potrebné vymeniť za nový.

Svietiaca kontrolka

Jasným znakom, že motorový olej je potrebné vymeniť je najmä svietiaca kontrolka. Vtedy viete, že je ten správny čas. Ak by sa však rozsvietila kontrolka motora, môže vám hroziť vážnejší problém. V takomto prípade totiž hrozí, že motor vo vašom aute môže prestať kedykoľvek fungovať. V dôsledku toho vznikne porucha a oprava môže stáť aj niekoľko tisíc eur. Záleží však od rozsahu poškodenia. To však môže zapríčiniť aj neskorá výmena oleja v aute. Preto to nepodceňte a dajte si tom záležať. Rozhodne sa vám to vyplatí po mnohých stránkach.

Špinavý alebo tmavý olej

Motorový olej v aute môžete skontrolovať aj vlastným okom. Ak uvidíte, že olej je v aute špinavý, poprípade až príliš tmavý, viete, že je čas na zmenu. Pri tejto činnosti v autoservise sa vyberá aj vhodný olej. Mnohé servisy ponúkajú najlepší motorový olej v roku 2022. To prináša mnoho benefitov, keďže motorový olej by mal byť kvalitný a čistý. Iba tak bude spĺňať všetky funkcie, ktoré sú pre správne fungovanie auta potrebné.

Nadmerný počet najazdených kilometrov

Neviete, kedy je potrebné meniť motorový olej v aute? Nezúfajte, pravdepodobne vám to povedia na kontrole v servise. Ak by sa tak nestalo, zistiť to môžete aj na základe počtu najazdených kilometrov. Ak je ich nadmerné množstvo, znamená to, že je ten správny čas vymeniť motorový olej. Všetko to záleží od toho, aký typ auta vlastníte. Vo väčšine prípadov však platí, že motorový olej by sa mal meniť pri 8000 – 10 000 najazdených kilometroch. Pri novším modeloch auta však platí, že táto hranica je o čo si vyššia. Všetko však nájdete v príručke každého automobilu. Neváhajte sa o tom informovať aj pri kúpe. Predsa len, motorový olej je niečo, čo zabezpečuje správne fungovanie automobilu.

Veľký hluk z motora

Motorový olej by ste mali vymeniť aj v období, kedy jednoducho počujete veľký hluk z motora. Je totiž dokázané, že motorový olej dokáže chrániť jednotlivé častice v motore. Udržuje jednotlivé prvky tak, aby boli všetky častice chránené. Zároveň zaručuje to, že motor je tichý. Nejakým spôsobom nie je hlučný a vďaka tomu zabezpečuje správny chod motora. Ak by ste olej nevymenili dlhšiu dobu, môže váš motor začať klepotať až do takej miery, že vám to bude skutočne vadiť. Vtedy je viac než jasné to, že váš motor sa po častiach rozpadá. Aj vtedy máte v servise šancu na záchranu vášho automobilu a na jeho správne fungovanie po všetkých stránkach.

Zápach vo vnútri auta

Ak v interiéri auta cítite zápach oleja, je viac než jasné, že je potrebná jeho výmena. Môže totiž dochádzať k jeho úniku, poprípade sa môže rozpadať aj motor. Zápach auta je však jasným znakom toho, že by ste motorový olej mali využiť. To platí, aj v prípade, že spozorujete výfukový dym, ktorý je v podobe dymu. Vtedy opäť viete, že by ste rozhodne mali zájsť do servisu. Tak vám oboznámia s ďalším postupom, no pravdepodobne vám v prvom rade vymenia motorový olej.

Do servisu alebo svojpomocne?

Aj napriek tomu, že na internete nájdete skutočne obrovské množstvo návodov, ako si vymeniť motorový olej svojpomocne, mali by ste to nechať v rukách odborníkov. Samozrejme, ak s tým už máte skúsenosti, môžete to spraviť aj sami. Vtedy sa vám však nezaručí to, že všetko je vymenené tak, ako má.

Preto neváhajte a zájdite radšej do servisu. Ako si vybrať ten správny servis? V prvom rade sa zamerajte na webovú stránku, kde nájdete množstvo užitočných informácií. Môžete si tiež prečítať recenzie, poprípade prax, ktorú mechanici už majú za sebou.

Jednoducho povedané, ak pôjdete do servisu, ušetríte množstvo času, energie a v neposlednom rade aj financií. Ak by ste si to totiž robili sami, mohlo by dôjsť k nesprávnej výmene. V takom prípade by ste minuli zbytočne viac peňazí. Preto vsaďte všetko na kvalitu a choďte do servisu na výmenu motorového oleja.

Veríme, že sme vás inšpirovali a výmenu motorového oleja nepodceníte za žiadnych okolností. Verte či nie, skutočne zaručuje správne fungovanie automobilu a predlžuje životnosť. Preto to nepodceňte a meňte olej v motore pravidelne. Rozhodne sa vám to vyplatí.