Automobily Cestovanie Novinky Ostatné Recenzie Zaujímavosti

VW Bus s 23 oknami bol vytvorený na cestovanie po Švajčiarskych Alpách

Počas piatich desaťročí prešiel Volkswagen microbus s 23 oknami od ikony hippies k cenným zberateľským kúskom. Nedávno sa spoločnosť VW vryla do svojho archívu pre informácie a historické fotografie tejto vzácnej verzie ikony zo 60. rokov. Microbus s 23 oknami, ktorý sa v Spojených štátoch oficiálne nazýva “Deluxe microbus with Samba package”, bol pôvodne navrhnutý pre turné po švajčiarskych Alpách – odtiaľ teda veľký počet okien.

Tento počet 23 okien zahŕňa osem strešných okien (štyri na každej strane vozidla), dve zakrivená zadné okná, päť bočných okien, zaťahovacie strešné okno a rozdelené čelné sklo. Keď boli nové, boli ponúkané iba dve farebné kombinácie: myškové sivá s perleťovo bielou hornou časťou alebo zapečatenie vosková červená s gaštanovo hnedou hornou časťou.

Microbus, známy tiež ako Type 2, bol známy svojím vzhľadom a užitočnosťou, nie výkonom. Jeho vzduchom chladený plochý motor poskytoval výkon 53 koní, čo umožnilo príjemnú akceleráciu. Sila bola prenášaná z motora umiestneného vzadu na zadné kolesá prostredníctvom štvorstupňovej manuálnej prevodovky. Spoločnosť VW ponúkla rad karosérií, vrátane verzií pickupov a nákladných vozňov, ale iba 5-10% malo podľa výrobcu automobilov konfiguráciu 23 okien.

Preto sú teraz celkom cenné. V roku 2017 sa model 23 microbus z roku 1961 s 23 oknami predal za 291 500 dolárov, čo vytvoril rekord pre tento model, poznamenal VW. VW je blízko začatí duchovného nástupcu microbus. Predstavený v koncepčnej podobe v roku 2017, športový retro štýl ID Buzz inšpirovaný microbus, ale s elektrickým hnacím ústrojenstvom a podporou MEB zdieľanými s inými nedávnymi elektrickými vozy VW. Očakáva sa, že v Spojených štátoch bude spustený v roku 2022.