Automobily Novinky Recenzie Zaujímavosti

Jedinečný Mercedes-Benz G63 AMG 6×6 je na predaj

Mnoho automobiliek už predviedlo vozy, ktoré nezaznamenali príliš veľký úspech. Je ťažké uveriť, že Mercedes-Benz G63 AMG 6×6 z roku 2014 bol navrhnutý významnou automobilkou. Akoby výkonová verzia terénneho vozidla triedy G AMG nebola dostatočne extrémne, Mercedes sa rozhodol pridať ďalšiu sadu kolies. Jedno z týchto vzácnych zvierat je teraz na predaj na portáli bringatrailer.com.

Rovnako ako štandardné štvorkolesové trieda G začínala 6×6 ako vojenské vozidlo. Pôvodne bol tento model vyvinutý pre austrálsku armádu v roku 2011. Zatiaľ čo vojenská verzia bola založená na úžitkovom vznetovom modeli G320 CDI, civilná verzia bola k dispozícii len v prevedení G63 AMG. To znamenalo preplňovaný motor V-8 s objemom 5,5 litra s dvoma turbodúchadlami, ktorý mal výkon 544 koní a krútiaci moment 560 libier.

Sila bola prenášaná na všetkých šesť kôl prostredníctvom 7-stupňovej automatickej prevodovky a päť termínov diferenciálu umožňovalo 100% blokovanie na všetkých nápravách. G63 AMG 6×6 jazdil na 37-palcových pneumatikách. Časť hardvéru – vrátane portálových náprav – bola neskôr použitá u štvorkolesového modeli G550 4×4 Squared.

Mercedes postavil okolo 100 jednotiek 6×6, ktoré sa rýchlo vypredali. Ten, ktorý je tu uvedený, bol do USA dovezený v rámci výnimky “show and display” (vrátane podpornej dokumentácie) v septembri 2019. Táto výnimka podľa zoznamu umožňuje iba obmedzené použitie na ceste až do výšky 2 500 mil ročne.

foto: Bring A Trailer