Automobily Novinky Tipy & rady Zaujímavosti

Staráte sa o filter pevných častíc vo svojom aute?

Debaty o znečisťovaní ovzdušia automobilmi sú tu s nami už niekoľko desaťročí. V posledných rokoch narastajú na intenzite, keďže sa značne zvýšilo množstvo áut na našich cestách a objavuje sa možné riešenie v podobe elektromobility.

Cesta k plnej elektromobilite je dlhá, preto je potrebné mať ekologickejšie spaľovacie motory

Dobrou správou môže byť aspoň to, že moderné autá sú k životnému prostrediu oveľa šetrnejšie ako ich predchodcovia. Veď si len predstavte na cestách napríklad bežné automobily zo „sedemdesiatok“ v takom množstve, koľko je na cestách áut dnes. Veď by sme nedýchali nič iné, len výfukové plyny.

Keďže sny o plne elektrickej doprave sú predsa len stále vzdialené kvôli chýbajúcej infraštruktúre a vysokých obstarávacích cenách elekromobilov (nehovoriac o tom, že vzhľadom na potreby vyrábať oveľa viac elektrickej energie a recyklovať množstvo batérií ani táto cesta nemusí byť tá správna), vyvíjajú sa spôsoby ako aj spaľovacie motory urobiť o niečo „zelenšie“.

Týka sa to hlavne dieselových motorov, ktoré do ovzdušia vypúšťajú až 200krát viac pevných častíc sadzí, ako ich benzínové náprotivky. Preto v každom modernom dieselovom aute nájdete DPF, filter pevných častíc, ktorý tieto častice zachytáva.

Dávajte pozor na úplne zanesenie filtra

Samozrejmosťou je, že žiadny filter nemôže niečo zachytávať donekonečna, keďže by sa zachytenými časticami zaniesol. A pri DPF by to zanesenie nastalo pomerne rýchlo. Preto je každý automobil, ktorý je vybavený týmto filtrom, schopný ho pravidelne regenerovať.

Áno, to je ten proces, na ktorý vás vyzýva riadiaca jednotka automobilu a keď ste túto výzvu videli prvýkrát, rýchlo ste hľadali v „návode“ k vozidlu kapitolu, v ktorej je opísané ako spustiť regeneráciu DPF. Každý, kto sa s týmto už stretol, však vie, že špecifický spôsob jazdy, ktorý je potrebný pre regeneráciu DPF, sa nedá vždy dodržať.

Ak sa vám opakovane nepodarí regeneráciu DPF absolvovať, nenechávajte to len tak. Úplne zanesenie DPF môže mať neblahé následky pre váš motor. Preto radšej navštívte servis a nechajte si DPF vyčistiť, ideálne certifikovaným prístrojom, ktorého použitie nevyžaduje, aby sa filter pevných častíc z auta demontoval alebo sa do neho nešetrne zasahovalo.

Zdroj obrázka: 

Autor: Datenschutz-Stockfoto / Shutterstock.com