Ak máte modernejšie auto s dieselovým motorom, určite vám je dobre známy filter pevných častíc, označovaný aj skratkou DPF. Zariadenie, ktoré účinne zachytáva významné množstvo pevných častíc sadzí produkovaných dieselovým motorom.
Nedodržiavanie potreby regenerácie DPF môže mať nepríjemné následky
Rovnako dobre známa vám tým pádom je aj regenerácia DPF, čiže proces, pri ktorom (za splnenia určitých podmienok z vašej strany) riadiaca jednotka upraví chod motora tak, aby sa teplota výfukových plynov zvýšila na viac ako 500°C. To vo veľkej miere zachytené čiastočky vypáli.
A určite vám je dobre známa aj skutočnosť, že špecifické podmienky pre úspešnú regeneráciu DPF (zhruba 15 minútová plynulá jazda v stredných otáčkach) nie je možné vždy dodržať. A viete, čo sa následne deje s DPF?
Samozrejme, viac a viac sa zanáša až do bodu, keď už je regenerácia neúčinná. To má za následok stratu výkonnosti vozidla a v horších prípadoch aj poškodenie motora. Predísť takýmto nepríjemnostiam je možné tak, že s vašim autom absolvujete účinné čistenie DPF.
Veľa metód, ale len jedna skutočne najlepšia
Ako takéto čistenie, či repas DPF prebieha? Ak sa na to budete pýtať v rôznych servisoch, tak zistíte, že metód je viacero. Pre laika tak môže byť často ťažké vybrať si tú najlepšiu. Ak je to aj váš prípad, poradíme vám.
Určite zvoľte metódu, pri ktorej je DPF napojený na certifikované zariadenie fungujúce na báze kvapaliny obohatenej o organické absorbenty emulzií uhľovodíkov. Takéto zariadenie vytvorí s vašim DPF uzavretý okruh bez toho, aby bola narúšaná jeho celistvosť.
Metóda je šetrná k DPF, ale rozhodne sa „nemazná“ so zachytenými časticami. Má až 98% účinnosť a dokáže tak efektívne vyčistiť filtre rôznych typov a veľkostí. Aby ste si mohli výsledky čistenia odkontrolovať, zariadenie dokáže naviac vykonať skúšku protitlakom.
Zdroj obrázka:
Autor: Lightspruch / Shutterstock.com