Novinky Tipy & rady Zaujímavosti

Skládka odpadu by v našom slovníku mala prestať existovať

Nejde o to, aby sme pred odpadom zatvárali oči. Práve naopak. Každý by sa mal naučiť žiť tak, aby odpad produkoval minimálne, a keď už, tak ten, ktorý sa dá recyklovať či inak využiť.

Prestaňte produkovať odpad

Možností, ako neprodukovať odpad, dnes máme naozaj mnoho a vyhovárať sa nemusí nikto. V prvom rade by sme sa mali naučiť žiť bezodpadovo. K dispozícii sú rôzne bezobalové obchody, kde si do starých či vlastných a trvalo funkčných obalov nakúpite trvanlivé potraviny, ale dnes už aj drogériu. Významne tak znížime plastový odpad, ale aj ten papierový. Vravíte si, prečo ísť touto cestou, keď sa plast aj papier dajú recyklovať? Pretože lepšie je odpad neprodukovať vôbec. A ak už nejaký vyprodukujeme, samozrejmosťou by malo byť správne separovanie odpaduV podstate by sme mali dokázať vytriediť všetko. Dajte si to ako výzvu!

Vsaďte na veci, ktoré vydržia

Ekológii poslúžime taktiež nákupom kvalitných a trvanlivých vecí. Typickým príkladom je nákupná taška. Jednorazové igelitky už našťastie nie sú považované za pokrokový vynález. Aj keď je taška z plastu, pokiaľ vydrží stovky našich nákupov, a áno, aj také plastové tašky existujú, sú vlastne ekologické. Podobne je to z látkovými taškami.

Životnému prostrediu prispejeme aj nákupom kvalitného oblečenia, topánok a módnych doplnkov. Tiež techniky a vybavenia domácnosti. Čím dlhšie obdobie nám slúžia, tým sú ekologickejšie. Zabudnite na fast fashion. Tá je pre životné prostredie veľkou hrozbou.

Upcyklujte

Skládka odpadu nemusí byť plnená ani našim starým nábytkom. Upcyklujte ho! Starý aj poškodený. Premeňte ho na nové kúsky, ktoré budete milovať a vaši priatelia ho budú obdivovať. Často stačí málo. Skúste trebárs kriedové či mliečne farby a vytvorte zaujímavé patiny. Aj nové čalúnenie zvládnete ako profíci. Ušetríte, zabavíte sa a ešte sa chováte ekologicky.