Automobily Novinky Ostatné Recenzie

VW Golf R (2022) bude zatiaľ najsilnejším Golfom

Patríte medzi fanúšikmi vozidla VW Golf? Volkswagen predstavil v roku 2019 prepracovaný Golf a zatiaľ čo bežná verzia populárneho hatchbacku nie je určená pre Spojené štáty, uvidíme, či sa výkonnostné varianty Golf GTI a Golf R dostanú na tieto brehy. Nový Golf GTI bol uvedený v máji a nový Golf R bude odhalená 3. novembra. Oba modely sa objaví v predaji v roku 2021 ako 2022. VW cez víkend odhalil prvú špecifikácie nového Golfu R. Bude obsahovať rovnaký 2,0 litrový preplňovaný radový štvorvalec, ktorý je k dispozícii aj v ďalších variantoch Golfu ôsmej generácie, a bude mať väčší výkon než doteraz ktorákoľvek z variant Golfu. To znamená viac než 292 koní predchádzajúceho Golfu R. Golf GTI prichádza s 242 hp.

Sedemstupňová dvojspojková prevodovka bude pravdepodobne jedinou prevodovkou, na rozdiel od Golfu GTI, ktorý ako alternatívu ponúka šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Na rozdiel od Golfu GTI s pohonom predných kolies bude mať Golf R pohon všetkých kolies. Okrem rozdelenie krútiaceho momentu medzi nápravy VW uviedol, že systém AWD vozidla tiež rozdelí krútiaci moment medzi zadné kolesá. K dispozícii bude aj elektronický diferenciál s obmedzeným preklzom XDS VW pre prednú nápravu. Prototypy boli nejakú dobu testované a odhalili známej štýlové podnety.

Vpredu bude jedinečná fascia s veľkými ventilačnými otvormi, zatiaľ čo vzadu bude sedieť strešný spojler a štvorkolesovej koncovky výfuku. Rovnako ako ostatné varianty Golfu ôsmej generácie bude aj Golf R vybavený high-tech kabínou s 10,25-palcovým digitálnym združeným prístrojom, 8,25-palcovou obrazovkou infotainmentu, pripojením k internetu a poloautonómnymi asistenčnými prvky. Výroba modelu Golf R bude prebiehať v závode VW vo nemeckom Wolfsburgu, kde sú vyrábané všetky varianty Golfu ôsmej generácie.

Foto: S. Baldauf / SB-Medien