Automobily Novinky Ostatné Tipy & rady

Obdobie výletov autom je tu. Skontrolujte si jeho stav

Jar je tu a s ňou aj väčší počet dní, kedy nás to doslova láka nasadnúť do auta a vyraziť niekam na jednodňový výlet, či na predĺžený víkend. Alebo rovno na dovolenku, i keď na tie ešte bude čas o pár mesiacov.

Ak sa chystáte počas teplých mesiacov využívať auto intenzívnejšie, navštívte najskôr servis

Bez ohľadu na to, že ešte nie je obdobie dovoleniek pri mori a autom sa zatiaľ vyberiete skôr na výlet po Slovensku alebo si spravíte predĺžený víkend v niektorom z krásnych historických miest v okolitých krajinách, určite nezaškodí si pred sezónou takýchto výletov skontrolovať technický stav vášho vozidla. Aby ste z každého výletu a pobytu dorazili bezpečne domov.

Aj keď niektoré „drobnosti“ si môžete skontrolovať aj samostatne, určite sa vám oplatí navštíviť servis a nechať si vaše auto skontrolovať detailnejšie. Je dobré si nechať pozrieť tlmiče, geometriu kolies, stav batérie a funkčnosť alternátora alebo aj fungovanie spojky.

Niektoré veci si ľahko skontrolujete aj svojpomocne

Špeciálnu pozornosť je vždy potrebné venovať brzdovým platničkám, kotúčom a v podstate celému brzdovému ústrojenstvu. Bezpečnosť je totižto prvoradá a obzvlášť ak vyrazíte na pre vás neznáme cesty, kľudne aj „len“ na Slovensku.

Aj keď si na letné horúčavy ešte počkáme, skontrolovať a vyčistiť klimatizáciu si môžete dať už teraz. Stavíme sa, že tie horúčavy prídu náhle a zbytočne by ste potom v aute „trpeli“ ak by ste prišli na nejaký problém práve s klimatizáciou.

A čo tie „drobnosti“, ktoré si môžete skontrolovať aj vy? Môžete si skontrolovať množstvo chladiacej kvapaliny, funkčnosť stieračov a ostrekovačov a samozrejme aj svetiel. Rovnako je dobré si aspoň vizuálne prejsť vaše auto z každej strany, či niekde nie je nejaký problém na niektorej časti karosérie, prípadne, či nemáte prasknuté niektoré sklo.

Zdroj obrázka:

Autor: Roman Globa / Shutterstock.com