Nevyhnutnou súčasťou spojkovej sady a aj celého auta je zotrvačník. Patrí k súčiastkam, ktoré len tak meniť nebudete, keďže jeho životnosť môže byť kľudne aj 300 000 km. Avšak pozor! Nevhodným štýlom jazdy sa môže jeho životnosť výrazne znížiť.
Pozor na nízke otáčky aj na spôsob, ako pracujete so spojkovým pedálom
Takémuto nadmernému opotrebovaniu zotrvačníka sa však chcete celkom určite vyhnúť, keďže rozhodne nepatrí k najlacnejším autodielom a taktiež nie je lacná jeho výmena, keďže ide o časovo náročný úkon. Čoho sa teda pri jazde vyvarovať, aby nedochádzalo k nadmernému opotrebovaniu zotrvačníka?
V prvom rade sa treba vyvarovať príliš častej jazde v nízkych otáčkach. Vtedy totiž vznikajú najsilnejšie vibrácie, ktoré zotrvačníku škodia. A samozrejme, tieto vibrácie neprospievajú ani mnohým ďalším súčiastkam vo vašom aute.
Dôležitá je aj správna práca so spojkovým pedálom. Vyhnite sa prudkému zošľapovaniu a rovnako aj prudkému púšťaniu. Práca so spojkovým pedálom musí byť maximálne plynulá a preraďovanie rýchlostí musí prebiehať hladko.
Brzdenie motorom a parkovanie na mierne naklonenom povrchu
Pozor aj na brzdenie motorom. Áno ak pravidelne brzdíte motorom, dokážete tým celkom slušne predĺžiť životnosť vašich bŕzd. Lenže aj brzdenie motorom je potrebné robiť správne. Dávajte pozor, aby pri podraďovaní nemalo vaše auto vysoké otáčky. Inak by takéto nešetrné brzdenie motorom spôsobovalo zbytočnú záťaž na zotrvačník a ďalšie komponenty.
A ešte jednu radu pre vás máme. Táto sa týka parkovania na mierne naklonenom povrchu. Keď zastavíte auto, najskôr zatiahnite ručnú brzdu a až potom zaraďte prvý prevodový stupeň. Keby len zaradíte „jednotku“, auto by sa o pár centimetrov pohlo a zotrvačník by sa dostal do takzvaného stáleho záberu. A tušíte správne ak predpokladáte, že takýto stály záber preň predstavuje zvýšenú námahu, ktorá skracuje jeho životnosť.
Zdroj obrázka:
Autor: Filippo Carlot / Shutterstock.com