Novinky

Ako na ploché gumové tesnenie

Tesnenia môžu byť rezané do rôznych tvarov podľa potreby. Majú vlastnosti, ako je odolnosť voči olejom, kyselinám a zásadám, teplotná a chladová odolnosť a odolnosť proti starnutiu. Používajú sa v medicíne, elektronike, chemickom priemysle, antistatickom, retardačnom horení, potravinárstve a iných odvetviach priemyslu.

Rôzne produkty a ich aplikácie

Gumové tesnenia, známe aj ako gumené tesnenia, sú vyrábané vo forme listových výrobkov. Slúžia na tesnenie medzi dvoma stacionárnymi povrchmi kovových prírub alebo iných spojovacích častí. Môžu byť vytvorené lisovaním alebo vulkanizovaným filmom. Využívajú sa v rôznych mechanických zariadeniach na obloženie, tesnenie a vyrovnávanie.

V oblasti tvarovania sa medzi často používané typy gumových tesnení radia: ploché gumové tesnenia, O-krúžky, plastové ploché tesnenia, tesnenia s povrchom PTFE, azbestové gumové tesnenia, kovové ploché tesnenia, špeciálne tvarované kovové tesnenia, kovové tesnenia s obalom, vlnité tesnenia, tesnenia na rany a ďalšie.

Gumové ploché podložky

Gumové ploché podložky sa ľahko deformujú a stlačia, no majú nízku odolnosť voči tlaku a teplu. Prirodzený kaučuk odoláva kyselinám a zásadám, no jeho prevádzková teplota by nemala presiahnuť 60 stupňov. Neoprénový kaučuk je odolný voči niektorým chemikáliám a jeho prevádzková teplota je 80 stupňov. Nitrilový kaučuk je odolný voči olejom a použiteľný až do 80 stupňov. Fluórová guma má vynikajúcu odolnosť proti korózii a teplu a môže byť použitá pri teplotách až 150 stupňov.

Gumové tesnenie

Gumové tesnenia majú rôzne tvary, napríklad dokonalý kruh, a vynikajúci tesniaci účinok vďaka samouťahovaciemu efektu. Medzi hlavné typy gumových podložiek patria silikónové, nitrilové a fluórové podložky, ktoré majú vynikajúce vlastnosti odolnosti voči chemikáliám, teplu a starnutiu. Využívajú sa v širokej škále priemyselných odvetví vrátane retardačného horenia, potravinárskeho priemyslu a ďalších.

Silikónové gumy – Vynikajúca odolnosť voči teplotám a ozónu

Silikónová guma sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči extrémnym teplotám, s flexibilitou od -70 stupňov až po 260 stupňov. Táto vlastnosť ju robí vhodnou na tesnenie v tepelných strojoch a ďalších aplikáciách. Okrem toho je netoxická a používa sa na výrobu tepelnej izolácie a lekárskych výrobkov. Silikónová guma má tiež excelentné vlastnosti ako vodotesnosť, odolnosť voči teplu a opotrebeniu, čím je široko využívaná v strojárstve, elektronike a ďalších odvetviach.

Nitrilové gumy – Odolné voči olejom a opotrebeniu

Nitrilová guma, známa aj ako NBR, je polymér s výbornou odolnosťou voči olejom a opotrebeniu. Táto guma je vynikajúca vo výrobe rôznych gumárenských výrobkov, vďaka svojej schopnosti odolávať starnutiu a byť vzduchotesná.

Fluórové gumy – Vysoká teplotná odolnosť a odolnosť voči chemikáliám

Fluorokaučuk je známy svojou vysokou teplotnou odolnosťou a schopnosťou odolať silným chemikáliám ako oxidanty, oleje, kyseliny a zásady. Je ideálny pre prostredie s vysokými teplotami a tlakmi, a preto sa používa v ropnom, chemickom, leteckom a kozmickom priemysle.

Alternatívne Možnosti – Neoprény, prírodný kaučuk a špeciálne kaučuky

Okrem silikónových, nitrilových a fluorokaučukov existujú ďalšie možnosti, ako je neoprén, prírodný kaučuk, EPDM, akrylát a iné špeciálne kaučuky. Tieto materiály majú vlastnosti, ako je odolnosť voči olejom, kyselinám a zásadám, a tiež sa vyznačujú odolnosťou voči opotrebeniu a extrémnym teplotám.

Výber štandardných materiálov

Pri výbere materiálu na tesnenie sa často používajú štandardné možnosti, ako sú neoprény, prírodný kaučuk, EPDM, akrylát a ďalšie špeciálne kaučuky. Tieto materiály sú vhodné pre rôzne aplikácie vzhľadom na ich vlastnosti, ktoré zahŕňajú odolnosť voči chemikáliám a extrémnym teplotám.

Plný rozsah vlastností pre rôzne typy tesnení

Pri výbere gumových tesnení je dôležité zvážiť celý rozsah faktorov, ktoré ovplyvňujú ich účinnosť:

Elastickosť a zotavenie

Tesnenie by malo mať dobrú elasticitu a schopnosť zotaviť sa, aby sa mohlo prispôsobiť zmenám tlaku a teploty. Je tiež dôležité, aby malo primeranú flexibilitu a dokonale sedelo na kontaktnom povrchu.

Čistota procesného média
Tesnenie by nemalo znečisťovať procesné médium, s ktorým prichádza do kontaktu.

Stabilita pri nízkej teplote a zmrštenie
Ideálne je, ak tesnenie nevystavuje vytvrdzovaniu pri nízkych teplotách a má minimálne zmrštenie.

Jednoduché spracovanie a inštalácia

Dobré gumové tesnenie by malo mať jednoduchý proces spracovania, vrátane jednoduchej inštalácie a lisovania.

Demontáž bez lepenia

Tesniaca plocha by nemala byť lepená, aby sa zabezpečila jednoduchá demontáž.

Aplikácie

Gumové tesnenia majú široké spektrum aplikácií vrátane automobilového priemyslu, elektroniky, chemického priemyslu, antistatických aplikácií, retardérov horenia, potravinárskeho priemyslu a ďalších odvetví. Ich úlohou je nielen tesniť, ale aj zabezpečiť správne fungovanie mechanických zariadení a iných priemyselných aplikácií.